Adaptační plán
Proces adaptace
(1) První možnost, kdy se mohou děti i rodiče seznámit s prostředím naší dětské skupiny je na Dni otevřených dveří, kam jsou zváni všichni zájemci o zapsání dětí. Zde je volný čas pro prohlédnutí všech prostor skupiny.
(2) Další krok je pak samotný zápis do dětské skupiny. Rodičům jsou zodpovězeny všechny jejich otázky a my se dozvídáme veškeré podstatné informace o dětech. Je zde domluven konkrétní adaptační plán každého dítěte.
(3) Dalším krokem po zápisu je informační schůzka s rodiči. Na této schůzce budou rodiče obeznámeni o veškerých podstatných inforamcích ohledně chodu skupiny, plateb, jak připravit děti pro vstup do skupiny, co vše budou potřebovat apod. Zároveň je zde opět prostor pro diskuzi a zodpovězení všech dotazů ohledně skupiny.
(4) Poté už následuje samotný nástup dítěte do skupiny. Ten má několik fází. Délka pobytu ve skupině se prodlužuje v závislosti na stupni socializace dítěte:
1. fáze – dítě je v DS s rodičem nejdéle do 9:30 hod a odchází po svačině
2. fáze – dítě je v DS nejdéle do 11:00 hod bez rodiče a odchází před obědem
3. fáze – dítě navštěvuje DS bez rodiče a odchází po obědě
4. fáze – dítě navštěvuje DS bez rodiče a zůstává i na spaní
Délka období socializace je pro každé dítě jiná a vychází z jeho potřeb. Závisí na věku, psychickém vývoji i na povaze dítěte. Standartní doba pro adaptaci je jeden až dva týdny. Pokud je potřeba je tato doba po domluvě s rodiči delší. Pouze pokud je pláč dítěte neutišitelný, voláme rodičům, aby si dítě vyzvedli ze skupiny dříve. Naše pečující osoby jsou profesionálně vyškoleny a dělají maximum pro to, aby děti zvládly adaptaci co nejlépe a co nejdříve se cítili ve skupině v bezpečí.9
A co můžete udělat pro snadnější vstup do skupiny?
– Neurychlujte proces adaptace, netlačte na dítě.
– Snažte si s dětmi povídat o tom, co ve skupince zažilo.
– Pomáhejte dětem rozvíjet sebeobsluhu – používat WC, umývat si ruce, držetlžíci, najíst se, pít z hrnečku, s pomocí se obléci, obout si boty apod.
– Vysvětlujte dětem, jaké je vhodné a jaké je nevhodné chování a proč tomu takje.V případě potřeby jsou vám pečující osoby společně s ředitelkou k dispozici a můžete nás kdykoliv kontaktovat. Můžeme se sejít a veškeré obavy probrat. Ctíme adaptační proces, který je nesnadný nejen pro děti, ale i pro samotné rodiče. Proto se nebojte, spolu to zvládneme.
DESATERO PRO RODIČE
1. Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.
2. Přibalte malou oblíbenou hračku.
3. Používejte stejné rituály.
4. Rozlučte se krátce.
5. Buďte citlivý a trpělivý.
6. Komunikujte s pečujícím personálem.
7. Dítě za zvládnutý pobyt v DS pochvalte a pozitivně ho motivujte.
8. Nenechte se obměkčit, buďte důslední.
9. Za problémy s přivykáním nikdy dítě netrestejte.
10. Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.